Jak ważne jest używanie odblasków?

odblaski rowerowe

Sklepy rowerowe w swoim asortymencie posiadają rowery zarówno damskie, męskie, jak i dziecięce, a również specjalistyczne, przeznaczone głównie do jazdy szosowej lub górskiej. Oprócz oczywistego wyposażenia sklepu, jakim są rowery, w sklepie znaleźć możemy także wszelkie przedmioty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania na drodze.

Odblaski na rower są niezbędne

odblaski roweroweKaski, rękawiczki rowerowe, ochraniacze na kolana i łokcie, a również części zamienne do roweru. Aby bezpiecznie poruszać się po drodze i być świadomym uczestnikiem ruchu drogowego oprócz znajomości przepisów i sprawnego roweru powinniśmy posiadać odblaski na rower. Takimi odblaskami oprócz elementów odbłyskujących światło umieszczonych bezpośrednio na rowerze może być również odzież rowerzysty. Stanowią ją zwykłe kamizelki odblaskowe, aby być widocznym na drodze nie potrzebujemy specjalistycznej, drogiej odzieży. Popularne kamizelki odbłyskowe spełniają fantastycznie swoją rolę, podobnie jak czapki z daszkiem w jaskrawych barwach. Niestety odblaski na rower stosują najczęściej jedynie dzieci. Dorośli mają często stosunek pobłażliwy do stosowania tego typu zabezpieczeń, uważają odblaski za rzeczy błahe i nie mające zastosowania. Sądzą, iż są na tyle uważni, jak również rozważni, że odblaski nie są im potrzebne.

odblaski rowerowePiesi, jak i rowerzystki także często mylą dwa pojęcia. Widzieć i być widzianym. Myślą, że jeżeli widzą nadjeżdżający pojazd to działa to obustronnie, niestety jest to błędne. Osoba poruszająca się drogą w ciemności, w dodatku ubrana w ciemną odzież i bez odblasków jest zauważana przez kierowce dopiero z odległości dwudziestu lub trzydziestu metrów. Jest to dystans zbyt krótki, aby zahamować, niekiedy nie daje się ominąć takiej osoby. W momencie, kiedy osoba ubrana jest w odzież o jasnych barwach i posiada elementy odblaskowe widoczność kierowcy wydłuża się nawet o sto trzydzieści metrów. Takie wydłużenie się długości widzenia często może uratować życie pieszemu lub rowerzyście. Aby zapewnić sobie jeszcze większe bezpieczeństwo powinniśmy, gdy to możliwe poruszać się poboczem lub chodnikiem. Odblaski na rower oraz na ciało są niezmiernie ważna, warto, a nawet powinno się je prawidłowo nosić, nie zważając na opinię innych. Odblaski ratują życie. Ich prawidłowe noszenie oznacza umiejscowienie odblasku w widocznym miejscu, na wysokości świateł samochodu. Dzięki temu kierowca zauważy pieszego z odległości nawet większej niż sto pięćdziesiąt metrów.

Warto również pamiętać przed udaniem się w pieszą lub rowerową podróż o tym, iż pojazd jadzący z prędkością pięćdziesięciu kilometrów na godzinę, gwałtownie hamując przejeżdża jeszcze czternaście metrów. Bez odblasku moment zauważanie osoby bez odblasków wieczorem lub w nocy wynosi około trzydziestu. Kierowca można nie zdążyć wyhamować na czas.