Początki w żeglarstwie

osprzęt żeglarski

Stawianie pierwszych kroków w żeglarstwie wcale nie jest łatwe. Jest to jednak interesujące hobby lub satysfakcjonujący sposób na życie. Początki przygody z żeglarstwem powinny być skupione na rejsach z doświadczonymi żeglarzami.

Nauka o osprzęcie żeglarskim

osprzęt żeglarski Mogą to być rejsy morskie lub zwykłe weekendowe wyprawy na jezioro, które również pomogą oswoić się z pracą i życiem na statku oraz nauczą wiele w kwestii terminologii żeglarskiej czy sposobu działania w konkretnych sytuacjach. Porady żeglarskie od prawdziwych wilków morskich również są nie do przecenienia. Dostępne są oczywiście kursy żeglarskie, dające solidne podstawy zarówno teoretyczne jak i praktyczne do uzyskania żeglarskich patentów, a stąd już prosta droga do pływania na własnym jachcie lub nawet większej jednostce. Jest to jednak kwestia bardzo złożona. Należy poznać cały niedrogi osprzęt żeglarski i nauczyć się obsługiwania go w nawet najtrudniejszych warunkach, ponieważ prędzej czy później trafi się rejs, w którym takie doświadczenie i wiedza zostaną wystawione na trudną próbę. Ponieważ na jachcie jest się często zdanym na samego siebie, trzeba umieć ocenić, czy łódź nadaje się do rejsu, jakich napraw trzeba dokonać oraz, oczywiście, umieć je wykonać samodzielnie. Potrzebna jest też umiejętność obsługi elektroniki związanej z nawigacją, komunikacją i bezpieczeństwem rejsu.

osprzęt żeglarskiElektronika żeglarska staje się coraz bardziej zaawansowana, dlatego też rejsy są bezpieczniejsze. Mimo to, potrzebna jest również klasyczna umiejętność oceny położenia i wyznaczania kursu bez polegania na elektronice. Ta może w końcu zawieść w taki sposób, iż nie da się jej od ręki, samodzielnie naprawić, więc żeglarz powinien być przygotowany na wszystko – szczególnie że zwykle na łodzi przebywa kilka osób, więc jest się odpowiedzialnym również za nich i ich bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest wyrobienie sobie odpowiednich nawyków przed rejsem, czyli sprawdzanie, czy całe wyposażenie jachtów jest w dobrym stanie technicznym oraz czy sama łódź nie wymaga jakichś napraw. Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, a w czasie złej pogody na otwartym morzu nawet niewielkie zaniedbanie może mieć katastrofalne skutki. Warto także znaleźć zaufany sklep motorowodny, w którym można dostać wyposażenie dobrej jakości. Nie należy na nim oszczędzać, ponieważ ma to realne przełożenie na bezpieczeństwo i komfort rejsu.

Pierwsze rejsy zawsze powinny odbywać się w towarzystwie bardziej doświadczonych żeglarzy. Warto wybrać się z nimi w rejs w trudnych warunkach, ponieważ jeden taki rejs da więcej doświadczenia i umiejętności niż wiele godzin studiowania samej teorii.