Uzyskanie zezwolenia na kuszę i wybór sprzętu

kusze

Mówiąc o broni, większości z nas od razu przychodzą na myśl karabiny, pistolety i rewolwery, a także broń sieczna, czyli szable i miecze. Powoli zapomina się o broni cięciwowej, a zwłaszcza o kuszach, które – w odróżnieniu od łuków – w naszym kraju są nielegalne. Ich posiadanie możliwe jest jedynie wtedy, kiedy posiadamy zezwolenie wydane przez policję, jednak z reguły jest to proces długi i nie zawsze kończy się sukcesem.

Kusze wciąż mają swoich miłośników

kusze Z kolei poza granicami Polski, w wielu krajach można posiadać tę broń w celach kolekcjonerskich i sportowych, dlatego na pewno niejeden raz natkniemy się na kusze w sklepie internetowym. Mając świadomość, że w Polsce wymagane jest zezwolenie – możemy zdecydować się na zakup kuszy dopiero po jego uzyskaniu. Wówczas nie będziemy niczym ograniczeni. Decyzja dotycząca wyboru takiej broni z pewnością będzie trudna, gdyż w ofercie sklepów znajdują się naprawdę różne rodzaje kuszy – laik być może nawet nie zauważyłby pomiędzy nimi różnicy. Tymczasem znawcy kusznictwa wyróżniają kusze pistoletowe, refleksyjne, repetujące oraz bloczkowe. Szczególna uwaga należy się kuszom pistoletowym, których gabaryty są o wiele mniejsze niż tych tradycyjnych. To dlatego, że są przystosowane do używania z jednej ręki. Swoim kształtem przypominają pistolet, co jest dodatkowym powodem wzmacniającym ich atrakcyjność. W celach sportowych jednak najczęściej wykorzystuje się kusze refleksyjne lub bloczkowe.

kuszeW przypadku tych pierwszych, o takich kuszach mówi się wówczas, gdy ramiona są wygięte w stronę brzuśca. Drugą cechą charakterystyczną jest dłuższy naciąg niż przy kuszy bloczkowej. Kusze refleksyjne niestety charakteryzują się sporym hałasem wydawanym podczas strzelania, dlatego producenci zazwyczaj wyposażają tę broń w tłumiki montowane na cięciwie. Podobne tłumiki mogą być montowane w kuszach bloczkowych. Te kusze wyróżniają się zdecydowanie bardziej sztywnymi ramionami, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie większej prędkości początkowej. Dużym zainteresowaniem pasjonatów kusznictwa cieszą się repliki średniowiecznych kusz, dzięki ich wyjątkowemu zdobnictwu oraz dbałości o szczegóły. Do pary można dobrać również kołczan utrzymany w stylu średniowiecznym.

Taki zestaw z pewnością dobrze sprawdzi się na organizowanych historycznych rekonstrukcjach. Z kolei sportowe kołczany, które również znajdują się w asortymencie sklepów kuszniczych, swoim nowoczesnym designem podkreślają to, że kusznictwo jeszcze nie przeminęło i nadal znajduje swoich zwolenników – o czym świadczą między innymi organizowane w wielu miejscach na świecie zawody kusznicze.