Posted on

Jednym z bardziej popularnych szlaków kajakowych w Polsce jest rzeka Wkra. Płynie w północno-wschodniej części kraju, stanowi prawy dopływ Narwi o długości niemal 250 km. Swoje źródło ma w okolicy urokliwej Nidzicy. W miejscowościach ulokowanych nad rzeką funkcjonuje wiele wypożyczalni kajaków.

Dobra wypożyczalnia kajaków

wypożyczalnia kajakówKtóre z nich godne są uwagi i na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Czy warto wybrać się na spływ późną jesienią? Mogłoby się wydawać, że spływy kajakowe są odpowiednie wyłącznie na ciepłe pory roku. Nic bardziej mylnego. Wkra jest pełna uroku również jesienią i na początku zimy. Chłód w niczym nie przeszkadza, natomiast w trakcie samej wycieczki można podziwiać zmieniającą się cyklicznie przyrodę oraz obserwować z wody fascynujące życie zwierząt. Na tych terenach spotkać można dziki, sarny, jelenie, liczne stada kaczek, jak również czaple siwe. Bogate jest też ptactwo na tym obszarze. Nie trzeba być ornitologiem, by rozpoznać szybującego jastrzębia czy zimorodka. Z kolei gdzieś nad Narwią swoje gniazdo ma bielik zwyczajny, objęty w Polsce ścisłą ochroną.

wypożyczalnia kajakówTaki spływ to zatem niezapomniana przygoda i wspaniała rozrywka dla rodzin i grup zorganizowanych, np. szkolnych wycieczek lub grup pracowniczych. Dobra wypożyczalnia kajaków nad rzeką Wkrą funkcjonuje na odcinku od Strzegowa do Pomiechówka. Są to jedne z najładniejszych odcinków rzeki. Kajaki można wypożyczyć na jeden dzień, na weekend lub na kilka dni. Zanim jednak to zrobimy, warto porozmawiać z pracownikami wypożyczalni. Są to osoby, które powinny najlepiej znać trasę, jak również wiedzieć, w których miejscach bywa niebezpiecznie lub gdzie trzeba przenieść kajak. Podpowiedzą też, na jakich odcinkach można odpocząć i na co warto zwrócić uwagę, obserwując linię brzegu. Profesjonalne wypożyczalnie kajaków prowadzą ludzie z pasją, którzy mają doskonałą wiedzę z zakresu kajakarstwa, jak również wiedzą, jak zachowuje się dana rzeka na określonych odcinkach. Uwagę należy zwrócić na rodzaj oferowanych kajaków. Powinny być nie tylko wygodne i bezpieczne, ale też ładne wizualnie. Na wyposażeniu powinny mieć również kamizelkę asekuracyjną. Wkra to rzeka krótka, choć urokliwa.

Występuje w niej wiele gatunków ryb, m.in. leszcz, kleń, szczupak, płoć, okoń, ukleja. Jest położona na różnorodnym przyrodniczo terenie, nic zatem dziwnego, że przyciąga amatorów kajakarstwa. W wielu miejscowościach położonych nad rzeką funkcjonują wypożyczalnie kajaków. Warto bliżej przyjrzeć się ich ofercie, by spędzić ciekawie czas na świeżym powietrzu.